Ołówek nie taki zwyczajny, czyli Perpetua®

Gdy myślimy "ołówek", większość z nas ma zapewne przed oczami klasyczną jego wersję: grafitowo-kaolinowy pręcik osadzony w drewnianej obudowie...

Polska nazwa tego przyboru piśmienniczego pochodzi od ołowiu, który w starożytności stosowano do pisania. Gdy w 1564 roku wynaleziono grafit, zastąpił on ołów, ale nazwa pozostała.[1]

Ołówek jest bardzo popularnym przedmiotem, towarzyszy nam od najmłodszych lat życia, w domu, w szkole, w pracy. Pozwala na błędy - jeśli to co zapisaliśmy lub naszkicowaliśmy nam nie odpowiada, wystarczy to zetrzeć gumką i zacząć od nowa.

Historia ołówka jest długa i mimo jego prostoty przez wieki podlegał zmianom. I ten proces jego ewolucji możemy nadal obserwować. W nowym millenium jesteśmy świadkami powstania nowego, włoskiego, ołówka: Perpetua.[2]

To jedyny ołówek produkowany we Włoszech i pierwszy na świecie wykonany w 80% z grafitu z odzysku. Do jego stworzenia użyto innowacyjnego materiału Zantech®, wykorzystując odpady pozostałe po obróbce elektrod grafitowych.


Perpetua® to projekt Alisea Recycled & Reused Objects Design, marki stworzonej przez Susannę Martucci, która od 1994 roku tworzy designerskie przedmioty z materiałów pochodzących z recyklingu.[3]

Perpetua to rewolucyjny sposób myślenia o materiałach i przedmiotach. Z pełnym szacunkiem wobec ludzi i naszej Planety Perpetua tworzy designerskie produkty, które są użyteczne, oryginalne, funkcjonalne i innowacyjne.


Ołówek Perpetua to pierwszy przedmiot projektu Perpetua we had to invent it. Jest bardzo trwały, pisze 20 razy dłużej niż tradycyjne ołówki - 1120 km vs 56 km (dane Università IUAV di Vicenza). Jest wytrzymały, nie łamie się, nawet gdy upadnie. Temperuje się go tak, jak zwyczajne ołówki, ale można nim pisać także wtedy, gdy jego końcówka jest stępiona oraz po przedzieleniu go na dwie części. Nie brudzi rąk i ma płaski jeden bok, co zwiększa kontrolę uchwytu i zapobiega turlaniu się. Gumka do ścierania posiada certyfikat FDA (Agencja Żywności i Leków) i jest integralną częścią ołówka, nie klejoną, ale stopioną z grafitem. Ponadto ołówek Perpetua jest nietoksyczny i odpowiedni dla dzieci.


Długa lista zalet, a to jeszcze nie wszystkie!


Ołówek Perpetua jest nie tylko przyjazny dla użytkownika, ale i dla środowiska. Proces produkcji ołówka Perpetua® pozwala na odzyskanie 37kg grafitu dziennie i w ten sposób zaoszczędzenie 183kg dziennej emisji CO2! Ołówek Perpetua® nie ma drewnianej obudowy, więc do jego produkcji nie zostało ścięte ani jedno drzewo.

Do tego design autorstwa projektantki i architekta Marty Giardini, który w 2016 roku otrzymał prestiżowe wyróżnienie podczas konkursu Compasso D'Oro ADI, na którym przyznawane są nagrody w dziedzinie wzornictwa przemysłowego.

Perpetua jest innowacyjna, ekologiczna i urzeka designem. Ołówek na miarę XXI wieku!


1. J. Kisilowski, M. B. Michalik, Kronika techniki, Wydawnictwo "Kronika", Warszawa 1992, s. 123, cyt. za: Wikipedia, Ołówek, https://pl.m.wikipedia.org/wiki/O%C5%82%C3%B3wek [dostęp 6.05.2021].

2. G. Renzi, Matite. Storia e pubblicità, Silvana, 2019.

3. G. Renzi, Matite. Storia e pubblicità, Silvana, 2019.